Göç: Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz

Çoğumuz için hem kişisel hem toplumsal tarihimizin, hafızamızın ve gündelik hayatımızın bir parçası olan göç olgusunu Türkiye toplumu olarak ne kadar biliyoruz, üzerine ne kadar düşünüyoruz? Bildiklerimizin ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış? Göçmen ve mültecilerin içinde oldukları koşulları, hakları ve hep birlikte ortak ihtiyaçlarımız ile sorumluluklarımızı hiç duyduk mu?
 
Bu sorulara cevap aramak üzere İstanbul Bilgi Üniversitesi Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak Heinrich Böll Stiftung Derneği Türkiye Temsilciliği desteği ile bir uzaktan eğitim çalışması hazırladık. Bu çalışmada göçe dair kavramsal, hukuki ve Türkiye’deki tarihsel bağlam ile özellikle mültecilerin güncel durumu, haklar, ortak ihtiyaçlar ve sorumluluklarımıza ilişkin bilgiler, uzman görüşleri ve göçmen ve mültecilerin deneyimlerini kendi anlatımlarıyla ele alan bölümler bulunmaktadır. Eğitim videolarına bu sayfadan ve Youtube kanalımızdan erişebilirsiniz. 
 
Eğitimi destekleyici olarak Türkiye’de göç konulu belgesellerden değerli yönetmenlerinin izinleriyle bir seçki de oluşturuldu. https://vimeo.com/329301366
 
“Göç: Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz” videoları ayrıca “Göç Farkındalık Dersi başlıklı çevrimiçi bir eğitim haline getirildi. “Göç: Temel Kavramlar; Türkiye’de Göç Tarihi; İnsan Hakları ve Göç; Mülteci Hukuku; Doğru Bilinen Yanlışlar; Ruh Sağlığı ve Göç; Öteki olarak Göçmenler; Sahadan Anlatılar” olmak üzere sekiz başlığın yer aldığı eğitime http://bilgigocfarkindalik.net internet adresinden erişilebilir. Dersler kısa video anlatımların yanı sıra ek okumalar, ilgili video ve podcast kaynaklar ile sanatsal çalışmalara bağlantıları içermektedir. Çevrimiçi eğitimde yer alan kısa testler tamamlandığında katılımcılara sertifika verilecektir. 
 

Göç: Bildiklerimiz, Bilmediklerimiz

(Toplu versiyon, 45')

 

 

 

 

 

Tematik Videolar

 

Ortak Deneyim Olarak Göç ve Temel Kavramlar - Begüm Sonbahar

 

 

 

 

Bir Göç Ülkesi Olarak Türkiye - Ayhan Kaya

 

 

 

İnsan Hakları ve Hakların Yolculuğu - Laden Yurttagüler

 

 

 

Mülteci Hukuku - Bertan Tokuzlu

 

 

 

Doğru Bilinen Yanlışlar - Begüm Sonbahar

 

 

 

Öteki Olarak Göçmenler - Itır Erhart; Malek ile Tanışmak (WelcomeToTurkey)

 

 

 

Ruh Sağlığı ve Mülteciler - Tamer Aker

 

 

 

"Film Çektim ve Hayatım Değişti." - Andaç Haznedaroğlu

 

 

 

HayatSür Derneği ve Yasser Dallal

 

 

 

Maram'ın Öyküsü (WelcomeToTurkey)

 

 

 

Othman'ın Öyküsü

 

 

 

 Kedi Kunkush (The Guardian)

 

 

 

 

Çalışmanın 90 dakikalık versiyonu için:

https://youtu.be/9MqRSWJGU74

Ek olarak, Türkiye’de göç konulu belgesellerden bir seçki için ilgili link:

https://vimeo.com/329301366

Çalışmanın, kurumlarınızın online eğitim sistemlerine adapte edilmesi istendiği takdirde bizimle iletişime geçebilirsiniz.